- ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
- Konkursy ofert
Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację w 2024 r. zadania publicznego Gminy Gierałtowice w dziedzinie pomocy społecznej – pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej.
ZARZĄDZENIE Nr 0050.85.24
Wójta Gminy Gierałtowice
z 6 maja 2024 roku
w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację w 2024 r. zadania publicznego Gminy Gierałtowice w dziedzinie pomocy społecznej – pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej.
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. z 2023r. poz. 40 ze zm.) oraz art. 11 ust. 2 i art. 13 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. 2023 r. poz. 571)
zarządza się, co następuje:
- Ogłosić otwarty konkurs ofert na realizację w 2024 r. zadania publicznego gminy Gierałtowice w dziedzinie pomocy społecznej – pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowe.
- Zarządzenie podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Gierałtowice oraz na stronie internetowej Gminy Gierałtowice.
- Odpowiedzialnym za wykonanie zarządzenia jest Kierownik Referatu Organizacyjno-Kadrowo-Płacowego Urzędu Gminy Gierałtowice.
- Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik do zarządzenia Nr 0050.85.24
Wójta Gminy Gierałtowice
z 6 maja 2024 r.
Wójt Gminy Gierałtowice ogłasza otwarty konkurs na realizację w 2024 r. zadania publicznego gminy Gierałtowice w dziedzinie pomocy społecznej – pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej.
§ 1. Rodzaj zadania publicznego – wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej
Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej.
§ 2.
- Cel zadania publicznego
Celem zadania publicznego jest pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej poprzez dystrybucję żywności i pomoc rzeczową dla najuboższych mieszkańców Gminy Gierałtowice, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy żywnościowej.
§ 3. Podmioty uprawnione do składania ofert
Prowadzące działalność statutową w dziedzinie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
§ 4. Wysokość środków publicznych
- Na realizację zadania określonego w § 1 Gmina Gierałtowice przeznacza kwotę 6 000 zł.
§ 5. Zasady przyznawania dotacji
- Zlecenie realizacji zadania nastąpi w formie wsparcia realizacji zadania
- Dotowane mogą być zadania realizowane na rzecz mieszkańców Gminy Gierałtowice.
- Środki finansowe przyznane podmiotowi na realizację zadania mogą być przeznaczone wyłącznie na wydatki związane z realizacją zadania i nie mogą być przeznaczone na finansowanie:
- realizacji projektów finansowanych z budżetu Gminy Gierałtowice z innego tytułu,
- deficytu zrealizowanych wcześniej przedsięwzięć,
- kosztów powstałych przed datą zawarcia umowy o udzielenie dotacji,
- zakupu środków trwałych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz licencji i oprogramowani,
- działalności gospodarczej, politycznej, religijnej.
- Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji, nie gwarantuje również przyznania dotacji w kwocie określonej w ofercie. Kwota przyznanej dotacji może być inna niż wnioskowana. W takim przypadku oferentowi przysługuje prawo negocjowania zmniejszenia zakresu rzeczowego zadania lub rezygnacji z jego realizacji.
- Podatek VAT jest uznany jako wydatek kwalifikowany, jeśli oferent nie ma prawnej możliwości odzyskania tego podatku. W przypadku możliwości odzyskania podatku VAT, jego koszy nie może być składową częścią finansowej oferty, ani po stronie dotacji, ani po stronie wkładu własnego oferenta.
- Przyznając dotację, Wójt Gminy Gierałtowice może wskazać pozycje z kosztorysu zadania, które zostaną objęte dofinansowaniem z budżetu Gminy Gierałtowice.
- Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy w formie pisemnej.
§ 6. Termin i warunki składania ofert, w tym wymagane dokumenty
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty, zgodnej ze wzorem określonym w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r., poz. 2057).
- Podane informacje powinny umożliwić ocenę zadania zgodnie z kryteriami oceny podanymi w ogłoszeniu.
- Oferent zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% całkowitych kosztów realizacji zadania, przy czym wkład finansowy (ze środków finansowych własnych lub pochodzących z innych źródeł) nie może być mniejszy niż 2% całkowitych kosztów realizacji zadania. Tym samym oferent może wykazać do 8% niefinansowy wkład własny (praca wolontariuszy, nieodpłatna praca członków organizacji).
Oferty, które będą zawierały niższy poziom wkładu własnego zostaną odrzucone na etapie
oceny merytorycznej.
- W ofercie nie należy wskazywać kosztów wkładu niefinansowego rzeczowego, a jedynie wkład niefinansowy osobowy (część V.B pkt. 3.2. oferty). Wskazując wkład osobo wy należy określić rodzaj wykonywanej pracy, liczbę godzin oraz stawkę godzinową.
- W ofercie należy wskazać, jakie działania zostaną podjęte w celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie realizacji proponowanego zadania publicznego, z uwzględnieniem minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2240).
- W części III pkt. 6 oferty należy wskazać dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego, rezultatem obligatoryjnym jaki należy wskazać w ofercie jest m.in. przewidywalna minimalna liczba osób, które skorzystają z pomocy.
- Do oferty należy dołączyć:
- aktualny (zgodny ze stanem faktycznym) dokument stanowiący o podstawie prawnej działalności oferenta, potwierdzający status prawny i umocowanie osób go reprezentujących – jeżeli wynika z innej ewidencji niż KRS
- dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta – w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotu niż wynikający z KRS lub innego właściwego rejestru.
- Oferta musi być podpisana przez osoby, które zgodnie z zapisem w KRS lub innym dokumentem prawnym są upoważnione do reprezentowania oferenta na zewnątrz i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych (zawierania umów). Jeżeli osoby uprawnione nie dysponują pieczątkami imiennymi, oferta winna być podpisana pełnym imieniem i nazwiskiem wraz z podaniem funkcji, jaką ta osoba pełni w organizacji.
- Oferty niespełniające wymogów wskazanych w punktach (1-8) będą odrzucane.
- Dopuszcza się możliwość uzupełnienia oferty o braki formalne, w terminie do 3 dni od daty powiadomienia oferentów wiadomością sms, mailem lub telefonicznie.
- Oferty na realizację wyżej wymienionego zadania należy składać w formie pisemnej, pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia, w nieprzekraczalnym terminie do 27 maja 2024 roku godz. 15.00 w kancelarii Urzędu Gminy Gierałtowice, ul. Ks. Roboty 48, 44‑186 Gierałtowice.
§ 7. Termin, tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert
- Oferty złożone do konkursu są opiniowane przez komisję konkursową powołaną przez Wójta Gminy Gierałtowice w drodze zarządzenia.
- W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele Wójta Gminy oraz osoby wskazane przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, z wyłączeniem osób wskazanych przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, biorące udział w konkursie ofert.
- Komisja konkursowa może działać bez udziału osób wskazanych przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, jeżeli żadna organizacja nie wskaże osób do składu komisji konkursowej lub wskazane osoby nie wezmą udziału w pracach komisji konkursowej lub wszystkie powołane w skład komisji konkursowej osoby podlegają wyłączeniu.
- Kryteria oceny złożonych ofert i skale punktowe:
- ocena możliwości realizacji zadania publicznego przez pomiot - dysponowanie bazą lokalową i zasobami rzeczowymi odpowiednimi do realizacji zadania, gwarantującymi odpowiednia jakość realizowanego zadania oraz ocena proponowanej jakości wykonania zadania, w tym kwalifikacje osób, przy udziale których podmiot będzie realizował zadanie oraz proponowane działania, które zostaną podjęte w celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (skala od 0 do 6 punktów),
- ocena przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania – ocena kosztówa. kalkulacji zadania pod kontem realizacji wyceny tych kosztów, ich celowości, oszczędnego wykorzystania oraz efektywności wykonania zadania, planowany udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania – potrzebami ( skala od 0 do 6 punktów),
- planowany wkład osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków ( skala od 0 do 6 punktów),
- analiza i ocena realizacji zadań publicznych w przypadku oferent, który w latach poprzednich realizował zadania publiczne zlecone przez Gminę Gierałtowice – analiza i ocena realizacji zleconych dotychczas zadań pod katem rzetelności i terminowości oraz sposobu rozliczenia otrzymanych na ten cel (skala od 0 do 4 punktów).
- Wymagana minimalna liczba punktów uprawniających do otrzymania dotacji wynosi 12, przy czym pierwszeństwo ma oferta, która uzyskała największą liczbę punktów. Maksymalna liczba punktów to 22. pkt.
- Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Wójt Gminy Gierałtowice po zapoznaniu się z opinią komisji konkursowej. Decyzja zostaje podjęta w formie zarządzenia i jest ostateczna.
- Rozstrzygnięcie konkursu nie jest decyzją administracyjną i nie podlega zaskarżeniu.
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone niezwłocznie po wyborze ofert, poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Gierałtowice oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Gierałtowice
§ 8. Termin i warunki realizacji zadania
- Realizacja zadania powinna rozpocząć się i zakończyć w okresie od 1 czerwca do 15 grudnia 2024 roku.
- Organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, którym przyznano dotację, przyjmując zlecenie realizacji zadania publicznego, zobowiązują się do jego wykonania w zakresie i na zasadach określonych w umowie o wsparcie realizacji zadania publicznego.
- Warunkiem koniecznym do zawarcia umowy jest złożenie właściwych załączników, tj.: kopii aktualnego wyciągu z właściwego rejestru lub ewidencji potwierdzonej za „zgodność z oryginałem” oraz (w przypadku, gdy wysokość przyznanej dotacji jest niższa od wnioskowanej);
a) zaktualizowanej kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania
- zaktualizowanego harmonogramu
- zaktualizowanego opisu poszczególnych działań zadania,
Dokumenty należy dostarczyć niezwłocznie po ogłoszeniu wyników konkursu do Referatu Organizacyjno-Kadrowo-Płacowego Urzędu Gminy.
- Umowa o wsparcie realizacji zadania publicznego zawierana jest bez zbędnej zwłoki, po złożeniu przez oferenta wszystkich wymaganych dokumentów.
- W okresie realizacji zadania mogą być dokonywane przesunięcia w zakresie poszczególnych pozycji w zestawieniu kosztów realizacji zadania. Przesunięcie uznaje się za zgodne z umową, gdy wartość danej pozycji kosztorysu nie zwiększy się o więcej niż 20%. Zmniejszenie wartości nie jest limitowane.
- Zmiany w zestawieniu kosztów realizacji zadania powyżej 20,00% wymagają pisemnego powiadomienia Zleceniodawcy oraz w przypadku akceptacji, wymagają sporządzenia przez Zleceniodawcę aneksu do umowy.
- Pisemnego powiadomienia Zleceniodawcy wymaga utworzenie nowej pozycji w zestawieniu kosztów realizacji zadania w ramach otrzymanej kwoty dotacji. Niniejsza forma w przypadku akceptacji wymaga sporządzenia przez Zleceniodawcę aneksu do umowy.
- Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy dotacyjnej, przed datą rozpoczęcia realizacji zadania, z zachowaniem formy pisemnej według wzoru określonego w 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r., poz. 2057).
- Podmiot dotowany, po zakończeniu realizacji zadania, zobowiązany jest do przedstawienia szczegółowego sprawozdania merytorycznego i finansowego z wykonanego zadania, zgodnego ze wzorem określonym w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r., poz. 2057).
- Organ administracji publicznej zlecający zadanie publiczne ma prawo kontroli i oceny realizacji zadania, a w szczególności prawo oceny i kontroli: stanu realizacji zadania, efektywności, rzetelności i jakości wykonania zadania, prawidłowości wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację zadania, prowadzenia dokumentacji określonej w przepisach prawa i w postanowieniach umowy.
§ 9. Informacja o zrealizowanych zadaniach publicznych tego samego rodzaju
- W roku 2023 na realizację zadań publicznych Gminy w dziedzinie pomocy społecznej – pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej - przekazano kwotę 0 zł.
§ 10. Informacje dodatkowe
- Formularz oferty realizacji zadania publicznego oraz wzór sprawozdania dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Gierałtowice w zakładce Organizacje pozarządowe.
- Dodatkowych informacji na temat warunków i możliwości uzyskania dotacji udziela Referat Organizacyjno-Kadrowo-Płacowy Urzędu Gminy, tel. 32 30 11 307.
- Organ administracji publicznej unieważnia otwarty konkurs ofert, jeżeli nie złożono żadnej oferty lub gdy żadna ze złożonych ofert nie spełniała wymogów zawartych w powyższym ogłoszeniu o otwartym konkursie ofert.
OFERTA-REALIZACJI-ZADANIA-PUBLICZNEGO-załącznik-nr-1.docx (52,31KB)