Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego
Ponowne wykorzystanie informacji publicznej
Ponowne wykorzystanie informacji publicznej określa Ustawa z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. 2016 poz. 352), jest odpowiedzią na konieczność implementowania w polskim porządku prawnym dyrektywy 2013/37/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2013 r. mówi, że przez ponowne wykorzystywanie należy rozumieć wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w celach komercyjnych lub niekomercyjnych innych niż pierwotny publiczny cel, dla którego informacja została wytworzona.
Ponownemu wykorzystaniu podlega informacja publiczna udostępniona:
- na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Gierałtowice (www.bip.gieraltowice.pl),
- udostępniona w serwisie internetowym Gminy Gierałtowice (www.gieraltowice.pl )
- w inny sposób np. na tablicy ogłoszeń tutejszego urzędu,
- przekazana na wniosek o ponowne wykorzystanie informacji publicznej.
Warunki ponownego wykorzystania informacji publicznej
Ustala się następujące warunki ponownego wykorzystania informacji publicznej udostępnionej przez Urząd Gminy Gierałtowice:
- obowiązek informowania o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji
- obowiązek poinformowania o przetworzeniu informacji i ponownie wykorzystanej;
- zakresu odpowiedzialności podmiotu zobowiązanego za udostępnienie lub przekazywane informacje.
Wnioski o ponowne wykorzystanie informacji
Wniosek o ponowne wnosi się w przypadkach gdy informacja sektora publicznego:
- Nie została udostępniona w BIP lub w centralnym repozytorium.
- Została udostępniona w sposób inny niż określony w pkt 1 i nie zostały określone warunki ponownego wykorzystywania lub opłat za ponowne wykorzystywanie albo nie poinformowano o braku takich warunków lub opłat.
- Będzie wykorzystywana na innych warunkach niż zostały dla tej informacji określone;
- Została udostępniona lub przekazana na podstawie innych przepisów określających zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami sektora publicznego.
Wniosek można złożyć w formie dokumentu papierowego bądź w formie dokumentu elektronicznego na adres:
- Gmina Gierałtowice, ul. Ks. Roboty 48, 44-186 Gierałtowice, woj. Śląskie, powiat gliwicki
- E-amil: urzadgminy@gieraltowice.pl
Wniosek winien spełniać warunki formalne wskazane w ustawie z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.
Rozpatrzenie wniosku o ponowne wykorzystanie
Wniosek rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli wniosek o ponowne wykorzystanie nie może zostać rozpatrzony w terminie 14 dni, Urząd Gminy jest zobowiązany zawiadomić w tym terminie wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia oraz o terminie w jakim rozpatrzy wniosek, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Opłaty za ponowne wykorzystywanie
- Udostępnienie informacji publicznej w celu ponownego wykorzystania jest bezpłatne.
- Wójt Gminy Gierałtowice może nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie, jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.
Wyłączenie odpowiedzialności
- Ponowne wykorzystanie wszelkich informacji publicznych następuje na własną odpowiedzialność wnioskodawcy. Wójt Gminy Gierałtowice nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikające z ponownego wykorzystania informacji publicznej przez wnioskodawcę lub innych użytkowników.
- Urząd Gminy Gierałtowice zastrzega, że niektóre z ponownie wykorzystywanych informacji publicznych przetworzonych przez osoby trzecie mogą być nieaktualne lub zawierać błędy.
Odmowa ponownego wykorzystania informacji
Zgodnie z treścią art. 14 i 16 ustawy o dostępie do informacji publicznej, Wójt Gminy Gierałtowice może odmówić zgody na ponowne wykorzystanie informacji publicznej w następujących przypadkach:
a) kiedy dostęp do informacji publicznej podlega ograniczeniom, o których mowa w art. 5 z przepisów
- ochronie informacji niejawnych
- innych tajemnic ustawowo chronionych;
- ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy (nie dotyczy osób pełniących funkcje publiczne);
- z przepisów innych ustaw;
- z praw autorskich i praw pokrewnych, które przysługują innemu podmiotowi niż organ zobowiązany.
- kiedy ponowne wykorzystywanie informacji publicznej naruszy prawa własności intelektualnej przysługujące podmiotom trzecim.
Prawo do ponownego wykorzystywania podlega ograniczeniu w zakresie informacji sektora publicznego:
- których wytwarzanie przez podmioty zobowiązane nie należy do zakresu ich zadań publicznych określonych prawem;
- powiązanych z depozytami znajdującymi się w posiadaniu podmiotu zobowiązanego, o ile ich właściciele umownie wyłączyli możliwość ich udostępniania lub przekazywania w całości lub w określonym zakresie;
- do których prawa autorskie i prawa pokrewne przysługują podmiotom innym niż podmioty zobowiązane; w rozumieniu przepisów ustaw:
- z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. poz. 631, z późn. zm.4)),
- prawa do baz danych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. poz. 1402, z 2004 r. poz. 959 oraz z 2007 r. poz. 662 i 1238),
- prawa do odmian roślin w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. poz. 1300, z 2006 r. poz. 877, z 2007 r. poz. 662, z 2011 r. poz. 1099 oraz z 2015 r. poz. 1830),
- prawa własności przemysłowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1410 oraz z 2015 r. poz. 1266, 1505 i 1615) lub prawa własności przemysłowej podlegającego ochronie na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej,
- będących w posiadaniu muzeów państwowych, muzeów samorządowych, bibliotek publicznych, bibliotek naukowych lub archiwów, w przypadku gdy pierwotnym właścicielem autorskich praw majątkowych lub praw pokrewnych były podmioty inne niż podmioty zobowiązane, a czas trwania tych praw nie wygasł.