Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:

Ścieżki dydaktyczne

Ścieżka dydaktyczna „Łąki i lasy gierałtowickie”

Ścieżka swą trasę rozpoczyna w Gierałtowicach od Urzędu Gminy w kierunku kolonii Beksza. Za zabudowaniami kierujemy się wzdłuż lasu do kapliczki św. Huberta. Ponieważ dł. ścieżki wynosi aż 4,1 km, na szlaku usytuowano dwa punkty przystankowe ze stolikami, ławkami i miejscem na ognisko. Bardzo cenny z punktu widzenia przyrodniczego obiekt stanowi Potok Beksza. Brzegi Potoku stanowią doskonałe siedliska wielu ptaków, ssaków, płazów, owadów, w tym chrząszczy i ważek oraz mięczaków. Na łąkach rozwija się bujna roślinność z dominacją traw tj. wiechlina, tomka wonna, kłosówka. Na trasie ścieżki występuje również wiele gatunków drzew takich jak: świerk pospolity, sosna, brzoza, lipa, dąb oraz krzewów i krzewinek, jak kruszyna pospolita, bez koralowy, dereń świtowa.

Pobierz folder: PDFFolder do ścieżki Łąki i lasy gierałtowickie.pdf.pdf (5,80MB)

 

Ścieżka dydaktyczna „Dolina rzeki Kłodnicy”

Ścieżką ta charakteryzuje się występowaniem dużej ilości ssaków, jak również dużym występowaniem gryzoni. Długość ścieżki to 1,6 km. Początek trasy ścieżki w Przyszowicach od ul. Leśnej, prowadzi aż do parku w Przyszowicach wzdłuż Potoku Jasienica. Występuje tu szereg rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Na terenie doliny występują m.in. zające, sarny, lisy, kuny i łasice. Bardzo licznie występujące gryzonie to nornica, mysz leśna i zaroślowa. W podmokłych partiach łąk liczna jest jeszcze ryjówka aksamitna, jeż wschodni a na terenach otwartych krety. Gatunki te reprezentują rząd owadożernych i są prawnie chronione. Pomimo zanieczyszczenia samego potoku, fauna Kłodnicy jest różnorodna. Na otwartych terenach gniazdują skowronki, czajki, pliszki siwe i żółte. Na uwagę zasługuje niewątpliwie występowanie na tym terenie drapieżników, takich jak jastrząb i myszołów zwyczajny.

Pobierz folder:PDFFolder Ścieżki Dolina rzeki Kłodnicy.pdf.pdf (5,18MB)       

Ścieżka dydaktyczna „Potok Jasienica”

Długość ścieżki wynosi 3,4 km. Łączy ona Zamek w Chudowie z Pałacem w Przyszowicach. Potok Jasienica jest jednym z ostatnich na terenie naszej Gminy potoków, którego fragmenty miejscami zachowały swe naturalne koryto. Zarośnięte brzegi cieku stanowią doskonałe siedliska ptaków, wśród których wymienić można takie gatunki jak łozówka, cierniówka, trznadel czy zaganiacz oraz płazów chronionych, takich jak traszki, ropuchy szare oraz żaby trawne. W zaroślach nad potokiem można spotkać szereg gatunków ssaków, reprezentowanych przez nornice rude, myszy leśne, myszy zaroślowe i szczury wędrowne.  Ważnym obiektem o podwyższonych walorach przyrodniczych jest końcowy odcinek znajdujący się w Parku Pałacowym w Przyszowicach. Najstarszym drzewem w parku jest dąb szypułkowy, którego wiek przekracza 150 lat. Na uwagę zasługują: miłorząb dwuklapowy, sosna czarna, sosna wejmutka, wiąz szypułkowy, klon srebrzysty, daglezja zielona, jesion pensylwański.

Pobierz folder:PDFŚcieżka dydaktyczna Potok Jasienica.pdf (22,44MB) PDFściezka potok Jasienica.pdf (20,67MB)

 

Ścieżka dydaktyczna „Drogami Gierałtowic i Chudowa”

Jest najdłuższą ścieżką dydaktyczną na terenie gminy. Długość ścieżki wynosi 4,7 km. Trasa ścieżki biegnie od Urzędu Gminy w Gierałtowicach w kierunku zamku w Chudowie. Jest to teren bogaty przyrodniczo i architektonicznie. Na trasie ścieżki można spotkać wiele ciekawych gatunków roślin, drzew oraz zwierząt. Ponadto ciekawym elementem ścieżki są budowle architektoniczne, takie jak pomnik Powstańców Śląskich oraz przydrożne krzyże.

Pobierz folder:PDFfolder Drogami Gierałtowic i Chudowa.pdf (13,67MB)